Röle Kartları

Röle Kartları

Ürün Özelikleri

Röle elektriksel sinyali mekanik harekete dönüştüren elektromekanik bir elemandır. Metal bir çekirdek üzerine yalıtılmış telden sarılmış bir sargı ile bir veya birden fazla kontağı olan metal armatürden oluşur. Sargıya DC bir güç uygulandığında sargıdan akım geçer bu akımın oluşturduğu manyetik alan armatürün kapalı kontağını açar, açık kontağını kapar. Röleye bağlı güç kapatıldığında bobindeki manyetik alan çakılır ve ters yönde kuvvetli bir voltaj oluşturur ki bu ters voltaj da röleye bağlı transistorü bozabilir. Bu nedenle röle sargılarına ters besleme konumunda bir yarı iletken diyod bağlanarak oluşan yüksek voltajın kısa devre edilmesi sağlanır.

Ürün Özellikleri;

16F877 portlarının maksimum akım sürme kapasitesi 25 mA’dir. Ancak röle sargısı yaklaşık 100 mA çeker. Bu nedenle araya bir transistör bağlanarak akım kazancı yükseltilir; röle transistorün kollektör devresine bağlanır. Transistör bazına mantık (1) seviyesi uygulandığında, transistör saturasyona girer ve röleyi uyarır. Transistör bazına bağlanan direnç, rölenin sahte uyarılmasını önlemek ve baz akımını sınırlamak içindir. Bu nedenle RB0’dan çıkan temiz bir mantık(1) ancak röleyi uyarabilir. 

Röle ayrıca bir optik-kuplaj entegresi ile de sürülebilir. Optik-kuplaj devresi hem akım kazancı sağlar ve hem de dış bağlantı devresini mikrodenetleyiciden izole eder. Genellikle yüksek akım optik-kuplaj entegrelerinin çıkışlarında “Darlington Transistör” bağlantısı vardır. Bu nedenle bu entegreler yüksek akım sağlayabilir.

Optik-kuplaj entegresi bağlantısı genellikle mikrodenetleyicinin yüksek güçte bir yük sürme gereği olduğu durumlarda gerekir. Örneğin motor veya ısıtıcı gibi yükler voltaj kararsızlığından dolayı mikrodenetleyiciyi riskli duruma sokar. Karttaki rölelerin kontakları kart tipi klemenslere taşınmış ve yük konusunda kullanıcıya esneklik tanınmıştır. En basit uygulamayla röle kontakları 5 Voltluk bir LED’i sürüp yakabilir.

Hakkımızda

MİKRO STAR Bilgisayar ve Elektronik Kontrol Sistemleri SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
1997 yılında kurulmuştur. Firmamız plastik enjeksiyon, metal enjeksiyon ve plastik şişirme makinelerinin revizyon çalışmalarını gerçekleştirmektedir. Lider makine üreticilerimize otomasyon kontrol sistemi hizmeti vermekteyiz. Sektörümüzde, ülkemizin tek yerli donanım ve yazılımlardan oluşan kontrol sistemlerini üretmekteyiz.

Merkez Ofis Bilgileri

İkitelli OSB Mahallesi Sefaköy Sanayi Sitesi 10.Blok No:2-4 PK:34490
Başakşehir – İstanbul
Telefon: (212) 278-8878
Telefon: (212) 281-1080
E-Mail: info@mikrostar.com

Ar-Ge Ofis Bilgileri

İkitelli OSB Mahallesi YTÜ TEKNOPARK Ofis:105, PK:34490
Başakşehir -İstanbul
Telefon: (212) 549-6066
E-Mail: info@mikrostar.com

> Kişisel Verilerin Korunması Kanunu